Sıkça Sorulan Sorular

PNR numarası nedir?

PNR numarası nedir?

Passanger Name Record (PNR) Türkçesi “Yolcu Adı Kaydı”, biletin satın alındığı firma tarafından elektronik ortamda biletin takibi amacı ile oluşturulan, herhangi bir kelime anlamı içermeyen harf ve rakam kombinasyonlardır. Rezervasyon kodu olarak da bilinen PNR kodu yardımı ile online olarak biletinizin takibini yapabilir ve taşıyıcı firmadan bilet çıktınızı alabilirsiniz. PNR kodunuz bilet rezervasyonu gerçekleştirdiğinizde ya da satın aldığınızda tarafınıza SMS ve E-Posta yolu ile gönderilir.

HES Kodu nedir?

HES Kodu nedir?

Covid-19 (Koronavirüs) sebebi ile 4 Haziran'dan itibaren şehirler arası yolculuklar için bilet alım işleminde, her yolcu için HES (Hayat Eve Sığar) kodu bildirilmesi zorunludur. HES Kodu, Covid-19 normalleşme sürecinde alınan yeni kararlar sonucu hava yolu ve kara yolu ile seyahat etmek isteyen yolcuların seyahat için sağlık engeli bulunup bulunmadığının denetlenmesini sağlayan koddur. Uçak ya da otobüs ile seyahat edecek tüm yolcuların seyahatleri öncesinde HES Kodu temin etmiş olması gerekmektedir.

HES Kodu Nereden ve Nasıl Alınır?

HES Kodu Nereden ve Nasıl Alınır?

HES Kodu, Hayat Eve Sığar mobil uygulaması ile e-devlet üzerinden alınabileceği gibi, doğrudan SMS yolu ile de temin edilebilir. Örnek mesajda görüleceği gibi, “HES”, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 hanesi ve HES Kodu’nun geçerli olmasını talep ettiğiniz gün süresini aralarında boşluk bırakıp yazarak 2323’e kısa mesaj gönderebilir, HES Kodu temin edebilirsiniz.
Örnek SMS: HES 12345678901 1234 15

HES Kodu İle İlgili Nelere Dikkat Edilmeli?

HES Kodu İle İlgili Nelere Dikkat Edilmeli?

HES Kodu’nu alınırken seyahat süresini kapsadığına dikkat edilmelidir. Gidiş-dönüş seyahatler için dönüş tarihini de kapsayacak şekilde HES Kodu temin etmelisiniz. Seyahat edecek her bir yolcu bu kodu ayrı ayrı, bireysel olarak temin etmelidir. 0-2 yaş arası bebek yolcular için HES Kodu alınmasına gerek yoktur. HES Kodu alınırken T.C. kimlik numarası, seri numarasının son 4 hanesi gibi bilgilerinizi yanlış girmeniz ya da bu alanlara başka bilgiler girmeniz durumunda kodunuz geçerli olmayacaktır. Biletinizi aldıktan sonra yolculuğunuza kadar sağlık durumunuz HES Kodu ile periyodik olarak Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenecek, olası bir şüphe durumunda ise seyahate çıkmanıza izin verilmeyecektir. Bu uygulama, otobüste ve uçakta bulunan tüm yolcuların korunması amaçlanarak Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmiştir.

Seyahat Edebilmek İçin Sadece HES Kodu Yeterli Midir?

HES Kodu, Seyahat İzin Belgesi yerine geçmemektedir.
Yukarıdaki bilgilere göre temin edebileceğiniz HES kodu seyahatiniz için gereklidir.

Önceden Satın Alınmış Biletler İçin HES Kodu Nereye Girilir?

Yurt içi uçuşlarınız için biletinizi önceden satın almış olmanız durumunda HES Kodu’nuzu check-in aşamasında sisteme girebilirsiniz.