Adıyaman Havalimanı

Adıyaman'a Hoşgeldiniz

Adıyaman, Güney Doğu Anadolu bölgemizde bulunan küçük, şirin bir şehirdir. 7.614 kilometrekarelik bir alana kurulan kent aynı zamanda en eski antik yerleşim yerlerindendir. 1954 yılına kadar Malatya'ya bağlı bir ilçe konumunda iken, 15 Aralık 1954 yılında çıkartılan yasa ile Malatya'dan ayrılarak il konumuna gelmiştir. Sakin bir kent olarak bilinen Adıyaman; 9 ilçe, 37 belediye ve 406 köyden oluşmaktadır.

Adıyaman sınırlarının kuzeyine Çelikhan ve Gerger ilçeleri, batısında ise Gölbaşı ve Besni ilçeleri bulunmaktadır. Kahramanmaraş, Malatya ve Gaziantep'e sınırı bulunan kentimizden sayılan illere ulaşım kolaydır. Şehir merkezinde Köylü garajı adı verilen otogardan çevre ilçelere, köylere ve civar illere günün her saati araçlar kalkmaktadır.

 

Adıyaman Havalimanı Tarihçesi

Adıyaman Havalimanı 1998 yılında hizmete açılmıştır ve o günden bu yana Adıyaman merkezli uçuşlara ev sahipliği yapmaktadır. Adıyaman Havalimanı'ndan İstanbul'a 14, Ankara'ya da 14 olmak üzere haftada 28 sefer düzenlenmektedir. Adıyaman Havalimanı'nın yıllık yolcu kapasitesi 1 milyondur. Kahta yolu üzerinde yer alan havalimanının şehir merkezine olan uzaklığı 27 km olup, şehir merkezi ve havalimanı arasında düzenli olarak seferler düzenleyen servisler bulunmaktadır.

Adıyaman Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Adıyaman Havalimanı Nerede?
• Şehir merkezine 22 Km uzaklıkta.
• Şehir merkezine ortalama 20 Dk sürmektedir..
Adıyaman Havalimanı İçerisinde Neler Var?
 
Kafe
 
ATM
 
Restoran
 
Büfe
 
Araç Kiralama
 
Emanet Eşya

Yolcular için gerekli olan temel gereksinimlerin tamamını karşılayabilmek adına tüm olanaklar Adıyaman Havalimanı'nda mevcuttur.

Adıyaman Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

 
Taksi
110 TL / 20 Dk
 
Toplu Taşıma Araçları
5 TL / 35 Dk
 
Havalimanı Servisleri
30 TL / 30 Dk
 
Araç Kiralama
Esnek Fiyat
Taksi

Ortalama Ücret: 110 TL
Ortalama Süre: 20 Dk

Diğer seçeneklere göre biraz daha pahalı olsa da sağladığı konfor ve hız yüzünden tercih edilebilen taksileri kullanarak havalimanından merkeze ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçları

Ortalama Ücret: 5 TL
Ortalama Süre: 35 Dk

Adıyaman Havalimanı'ndan şehir merkezine belediye otobüslerini kullanarak yaklaşık yarım saatte ulaşabilirsiniz. Uygun fiyatlı bu otobüsleri tercih ederek bütçenizi sarsmamış olursunuz ancak yolculuğunuz taksiye göre biraz daha uzun sürecektir.

Havalimanı Servisleri

Ortalama Ücret: 30 TL
Ortalama Süre: 30 Dk

Şehir merkezindeki Mimar Sinan Parkı civarından yolcularını toplayan Havaş servisleri. havalimanından aldığı yolcuları da yine bu noktaya ulaştırır. Bu noktadan şehrin birçok noktasına ulaşabilmeniz mümkündür.

Araç Kiralama

Ortalama Ücret: Esnek Fiyat

Havalimanına indiğinizde merkeze ulaşımınızı sağlayabilecek son alternatif ise havalimanında bulunan araç kiralama firmalarından bir araç kiralamaktır.

Adıyaman Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Şehir İçi Ulaşım Fiyatları
Toplu Taşıma Araçları: 2 TL
Taksi: 5 TL / Km
Minibüs: 2 TL
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

Küçük bir kent olan Adıyaman'da şehir içi ulaşımı sağlamak için en sık tercih edilen ulaşım aracı minibüsler olmaktadır. Düşük fiyatlarla kentin bir çok noktasına bu araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

Minibüsler haricinde şehir içinde ulaşım için otobüsler ve taksiler de kullanılmaktadır.