Ağrı Havalimanı

Ağrı'ya Hoşgeldiniz

Ülkemizin en doğusunda yer alan illerden olan Ağrı, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer almaktadır. Adını ülkemizin en yüksek dağı olan ve sınırları içerisinde bulunan Ağrı Dağı'ndan almış olan kent, 1927 yılında il statüsü kazanmıştır.

Halife Osman zamanında İslam orduları tarafından fethedilen Ağrı, 872 yılında kadar Abbasiler'in hakimiyetinde kalmıştır. Ardından Bizans Devleti egemenliğine giren Ağrı, 1071 yılından sonra bölgeye yerleşen Türk boyları sayesinde Türk nüfusunun yoğunlukta olduğu bir yer haline gelmiştir. 1514 yılında yapılan Çaldıran Savaşı ile de Osmanlı Devleti'ne katılmıştır.

Ağrı Havalimanı Tarihçesi

Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı 2012 yılında hizmete açılmıştır. Ağrı uçak bileti alarak geldiğiniz havalimanı, kent merkezine 2 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Araçlarla şehir merkezine yaklaşık 5 dakikada ulaşabileceğiniz Ağrı Havalimanı'nda iç ve dış hatlar olmak üzere 2 terminal bulunmaktadır.

Ağrı Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Ağrı Havalimanı Nerede?
• Şehir merkezine 9 Km uzaklıkta.
• Şehir merkezine ortalama 15 Dk sürmektedir..
Ağrı Havalimanı İçerisinde Neler Var?
 
Kafe
 
ATM
 
Restoran
 
Büfe
 
Araç Kiralama
 
Emanet Eşya

Ülkemizin en doğusundaki havalimanlarından birisi olan Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı'ndan uçak seyahatlerini gerçekleştirecek yolcular için büfeler, kafeler, sağlık ünitesi, güvenlik merkezi, atmler ve araç kiralama ofisleri bulunmaktadır.

Ağrı Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

 
Taksi
40 TL / 15 Dk
 
Otobüs
2,50 TL / 25 Dk
 
Havalimanı Servisleri
5 TL / 20 Dk
 
Araç Kiralama
Esnek Fiyat
Taksi

Ortalama Ücret: 40 TL
Ortalama Süre: 15 Dk

Ahmed-i Hani havalimanından şehir merkezine ulaşmak için hızlı ve konforlu bir araç isteyenler, havalimanında bekleyen taksileri kullanabilirler.

Otobüs

Ortalama Ücret: 2,50 TL
Ortalama Süre: 25 Dk

Ağrı'da havalimanından kent merkezine ulaşım için tercih edilebilecek bir diğer yöntem ise belediye otobüsleridir. Çok hızlı olmasalar da havalimanının kent merkezine çok yakın bir konumda bulunmasından dolayı sağladıkları ucuz taşıma hizmeti sayesinde avantajlı durumdadırlar.

Havalimanından Ağrı merkeze giden otobüsler 1 ve 2 numaralı otobüsler olup 1 numaralı hattın son durağı şehir merkezidir. 2 numaralı hat ise şehir terminaline kadar ulaşım sağlamaktadır.

Havalimanı Servisleri

Ortalama Ücret: 5 TL
Ortalama Süre: 20 Dk

Ağrı Belediyesi tarafından havalimanı uçak kalkış iniş saatlerine göre düzenlenen bu seferler sayesinde ulaşımınızı rahatllıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Kiralama

Ortalama Ücret: Esnek Fiyat

Belirtilen ulaşım araçları haricinde. eğer kentte bir süre kalmayı planlıyorsanız havalimanından çıkmadan bir araç kiralayarak kentin her noktasına dilediğiniz gibi ulaşmanız mümkündür.

Ağrı Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Şehir İçi Ulaşım Fiyatları
Toplu Taşıma Araçları: 2,50 TL
Taksi: 2 TL / Km
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

Kent içerisinde en yaygın olarak kullanılan ulaşım türü otobüslerdir. Ağrı çok kalabalık bir kent olmaması dolayısıyla ulaşım imkanlarının da çok geliştiği söylenemez.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

Şehir içi ulaşımda tercih edilen diğer ulaşım araçları minibüsler ve taksiler olmaktadır. Taksileri daha çok şehir dışından gelenler ve zaman sınırlaması olanlar tercih etmektedirler.