Alanya Gazipaşa Havalimanı

Antalya'ya Hoşgeldiniz

Alanya; lüks otelleri, kültürel ve tarihi eserleri, kafe ve eğlence mekanları, lezzetli restoranları ve büyük plajları ile ülkemizin eşsiz tatil bölgelerinden birisidir.

Bölgeye gelenleri ilk olarak taç görseli verilmiş Selçuklu Kalesi karşılamaktadır. Plajlar ve denizcilik konusunda geniş alanlara sahip olan ilçede bulunan Sekizgen Kızıl Kule ve büyük tersaneler ziyaret edilmeye değer yerlerdendir.

Liman bölgesi civarında yer alan kefeler, gece kulüpleri, eğlence mekanları ve barlar ile doyasıya eğlenmeniz mümkündür. Gündüzleri de muhteşem doğal güzellikleri ile size eşlik edecek olan Alanya'da gezilecek yerler listesinin başlarında Damlataş Mağarası gelmektedir. Ayrıca mağaranın yakınlarında ki Etnografya Müzesi'ni de ziyaret edebilirsiniz.

Alanya Gazipaşa Havalimanı Tarihçesi

1991 yılında temeli atılan Alanya - Gazipaşa Havalimanı 1999 yılında tamamlanmasına rağmen o dönemde iktidarın değişmesi sebebiyle 2009 yılına kadar atıl halde beklemeye bırakılmıştır. 2009 yılında tekrardan ihale edilen havalimanı aynı yıl içerisinde hizmete girmiştir.

105 araçlık otoparka sahip olan havalimanı Alanya merkezine 45 kilometre mesafede bulunmaktadır. Havalimanının bir diğer özelliği ise 2013 yılında yapılan pist genişletme çalışmaları kapsamında havalimanı yakınından geçen karayolu için 204 metre alt geçit yapılmıştır. Yerin altına alınan karayolunun üzerinden ise pist geçmektedir. Bu sayede altından karayolu geçen Türkiye'nin ilk ve tek havalimanı olmuştur.

Alanya Gazipaşa Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Alanya Gazipaşa Havalimanı Nerede?
• Şehir merkezine 40 Km uzaklıkta.
• Şehir merkezine ortalama 50 Dk sürmektedir..
Alanya Gazipaşa Havalimanı İçerisinde Neler Var?
 
Kafe
 
Duty Free
 
ATM
 
Restoran
 
Büfe
 
Araç Kiralama

Oldukça yoğun bir yolcu trafiğine sahip olan havalimanında gelen yolcular için tüm imkanlar düşünülmüştür. Havalimanından çıkmadan önce araç kiralayabilmeniz için ofisler, restoran, kafe, büfe, atmler ve bilet satış ofisleri hizmetinizdedir.

Alanya Gazipaşa Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

 
Taksi
200 TL / 50 Dk
 
Otobüs
2,50 TL / 1 Saat 30 Dk
 
Havalimanı Servisleri
25 TL / 1 Saat 10 Dk
 
Araç Kiralama
Esnek Fiyat
Taksi

Ortalama Ücret: 200 TL
Ortalama Süre: 50 Dk

Dünyanın neredeyse tüm havalimanlarında olduğu gibi Alanya Gazipaşa Havalimanı'ndan ulaşımınızı taksi tutarak gerçekleştirebilirsiniz. Ancak havalimanı merkeze görece uzak olduğu için fiyatta önceden anlaşılmasında fayda vardır.

Otobüs

Ortalama Ücret: 2,50 TL
Ortalama Süre: 1 Saat 30 Dk

Havalimanından merkeze ulaşım için binebileceğiniz otobüslerin güzergahları şu şekildedir : Kargıcak Dinler Otel, Mahmutlar Belediye Kavşağı, Tosmur Kavşağı, Metro Kavşağı çıkışı Tepo Önü geçişleri, en son olarak Ticaret Odası ve şehir merkezine varış.

Havalimanı Servisleri

Ortalama Ücret: 25 TL
Ortalama Süre: 1 Saat 10 Dk

Uçağınızın iniş saatinden 25 dakika sonra kalkan Havaş servisleri sayesinde kent merkezine ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Kiralama

Ortalama Ücret: Esnek Fiyat

Bölgede bir süre kalmayı planyalanlar için bir başka alternatif ise araç kiralamaktadır. Havalimanı bünyesinde bulunan ofislerden kiralayabileceğiniz araçlar sayesinde rahat bir şekilde dilediğiniz yeri gezmeniz mümkün olmaktadır.

Antalya Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Şehir İçi Ulaşım Fiyatları
Toplu Taşıma Araçları: 2,50 TL
Taksi: 5 TL / Km
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

Turistik bir bölge olan Alanya içerisinde ulaşım sağlamak için en sık kullanılan ulaşım aracı taksiler olmaktadır.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

Taksiler haricinde otobüs ve minibüsler aracılığı ile Alanya içerisindeki ulaşımınızı gerçekleştirebilmeniz mümkündür.