Ankara Esenboğa Havalimanı

Ankara'ya Hoşgeldiniz

Tarih öncesinden beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan başkent Ankara civarında yapılan arkeolojik kazılar, şehrin tarihinin Yontma Taş Devri'ne kadar uzandığını göstermektedir. Henüz ilk olarak ne zaman ve hangi topluluk tarafından yerleşim yeri olarak kurulduğu bilinmemektedir.

Bununla birlikte şuana kadar Ankara bölgesinde hüküm sürmüş medeniyetler şu şekildedir : Hititler, Frigler, Lidyalılar, Pers İmparatorluğu, Makedonlar, Galatlar, Roma İmparatorluğu, Moğollar, Büyük Selçuklu İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu ve son olarak da Türkiye Cumhuriyeti.

Ankara Esenboğa Havalimanı Tarihçesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları dahilindeki Çubuk ve Akyurt ilçesi sınırlarında 1955 yılında kurulmuş olan Esenboğa Havalimanı, şehir merkezine 28 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Ankara uçak bileti alımlarınızda ulaşacağınız nokta olan Esenboğa Havalimanı, Türk havacılık tarihi süresince bünyesinde iç ve dış hatları bir arada bulunduran ilk havalimanı olmuştur.

Ankara Esenboğa Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Ankara Esenboğa Havalimanı Nerede?
• Şehir merkezine 28 Km uzaklıkta.
• Şehir merkezine ortalama 31 Dk sürmektedir..
Ankara Esenboğa Havalimanı İçerisinde Neler Var?
 
Kafe
 
Duty Free
 
ATM
 
Büfe
 
Araç Kiralama
 
Wifi

Havalimanı bünyesinde yolcular için tüm imkanlar düşünülmüş olup yeme içmeden alışveriş ihtiyaçlarınıza kadar her şey mevcuttur. Ayrıca son yıllarda eklenen bir özellik olarak havalimanı içerisinde yolcuların kullanımı için ücretsiz kablosuz internet bağlantısı sunulmaya başlanmıştır.

Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

 
Taksi
140 TL / 30 Dk
 
Otobüs
2,50 TL / 50 Dk
 
Havalimanı Servisleri
15 TL / 40 Dk
 
Araç Kiralama
Esnek Fiyat
Taksi

Ortalama Ücret: 140 TL
Ortalama Süre: 30 Dk

Kent merkezine 28 km uzaklıkta olan havalimanından ulaşım için en rahat ve hızlı yol elbette taksilerdir. Ancak diğer alternatiflere göre ücretinin de çok daha fazla olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Otobüs

Ortalama Ücret: 2,50 TL
Ortalama Süre: 50 Dk

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği otobüs seferlerini kullanarak uygun fiyata şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Havalimanı Servisleri

Ortalama Ücret: 15 TL
Ortalama Süre: 40 Dk

Havalimanına inen ve kalkan uçakların sefer saatleri ile bağlantılı olarak sefer düzenleyen Havaş araçlarını kullanmanız da mümkündür.

Araç Kiralama

Ortalama Ücret: Esnek Fiyat

Havalimanına indiğinizde dışarıya adımınızı atmanıza gerek kalmadan bir araç kiralayarak dilediğiniz şekilde ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ankara Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Şehir İçi Ulaşım Fiyatları
Toplu Taşıma Araçları: 2,50 TL
Taksi: 5 TL / Km
Metro: 2,50 TL
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

Ankara içerisinde en sık kullanılan ulaşım aracı olarak metro gözükmektedir. Hem ulaştığı bölgelerin sayısının fazla oluşu, hem de trafiğe takılmadan hızlı ve konforlu bir şekilde sizi gideceğiniz yere ulaştırması bu durumun önde gelen etkenlerinden olmaktadır.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

Kent içerisinde metro haricinde kullanılan diğer ulaşım araçları ise otobüsler, minibüsler ve taksiler olarak sıralanabilir.