Antalya Havalimanı

Antalya'ya Hoşgeldiniz

Kum, deniz ve güneş denince Türkiye'de akla gelen ilk yer şüphesiz ki Antalya'dır. Dünya çapındaki birbirinden kaliteli otelleri ve eşsiz doğası ile turistlerin akın ettiği bir noktadır. Batı Toroslar ile Antalya Körfesi arasındaki konumu sayesinde de görsel bir şölen sergiler.

Bölgede turizm sezonu boyunca birçok farklı dilde konuşmaya şahit olmanız mümkündür. Akdeniz'in en temiz sahillerine sahip olan bu bölgede her milletten insanlar denizin ve mavinin tadını çıkarmaktadır. Siz de eğer bu bölgeye uğrarsanız muhteşem sahillerinden denize girip serinlemeden ayrılmayın.

Antalya Havalimanı Tarihçesi

Kentin ismini almış olan Antalya Havalimanı, şehrin 13 km kadar doğusunda yer almaktadır. Antalya'nın bir turizm bölgesi olmasından dolayı Antalya Havalimanı'na özellikle yaz dönemlerinde yurtiçi ve yurtdışı oldukça fazla sayıda sefer düzenlenmektedir.

1998 yılında hizmete giren havalimanı 2015 yılı istatistiklerine göre yolcu sayısı bakımından Türkiye'nin 3, Avrupa'nın ise 14. en büyük havalimanıdır.

Ayrıca Antalya Havalimanı, 2011 yılında "10-25 milyon yolcu" kategorisinde Avrupa'nın En İyi Havalimanı seçilmiştir.

Antalya Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Antalya Havalimanı Nerede?
• Şehir merkezine 13 Km uzaklıkta.
• Şehir merkezine ortalama 15 Dk sürmektedir..
Antalya Havalimanı İçerisinde Neler Var?
 
Kafe
 
Duty Free
 
ATM
 
Restoran
 
Büfe
 
Araç Kiralama

Havalimanı bünyesinde hem iç hem dış hatlar terminalleri bulunmaktadır. Oldukça büyük ve modern bir havalimanı olan Antalya Havalimanı dahilinde araç kiralama ofisleri, yeme, içme, alışveriş, ibadet alanları bulunmakta, turistik destek de alınabilmektedir.

Antalya Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

 
Taksi
50 TL / 15 Dk
 
Toplu Taşıma Araçları
5 TL / 35 Dk
 
Havalimanı Servisleri
12 TL / 25 Dk
 
Araç Kiralama
Esnek Fiyat
Taksi

Ortalama Ücret: 50 TL
Ortalama Süre: 15 Dk

Havalimanı önündeki taksi duraklarından bineceğiniz taksiler sayesinde şehrin dilediğiniz konumuna ulaşmanız mümkündür. Şehir merkezi için ortalama taksi fiyatları ise 50 TL civarındadır.

Toplu Taşıma Araçları

Ortalama Ücret: 5 TL
Ortalama Süre: 35 Dk

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen otobüs seferlerinden 600 numaralı hat ile havalimanından merkeze ve otogara ulaşmanız mümkündür. 800 numaralı hat ise Muratpaşa üzerinden merkeze ve Sarısu Bölgesi'ne gitmektedir.

Havalimanı Servisleri

Ortalama Ücret: 12 TL
Ortalama Süre: 25 Dk

Havayolu transfer hizmetleri arasında en bilineni olan Havaş. Antalya Havalimanı'nda da kullanabileceğiniz ulaşım alternatifleri dahilindedir.

Araç Kiralama

Ortalama Ücret: Esnek Fiyat

Eğer kentte bir süre kalmayı planlıyorsanız havalimanından ayrılmadan önce araç kiralamayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede konaklamanız boyunca dilediğiniz gibi kenti keşfetme fırsatınız olmaktadır.

Antalya Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Şehir İçi Ulaşım Fiyatları
Toplu Taşıma Araçları: 2,60 TL
Taksi: 5 TL / Km
Raylı Araçlar: 2,60 TL
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

Turistik bölgeler haricinde şehir içinde en sık kullanılan ulaşım aracı otobüslerdir. Oteller bölgelerinde ise daha çok taksiler tercih edilmektedir.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

Otobüsler haricinde minibüs, tramvay ve taksiler de kent içinde ulaşım sağlamak adına sıklıkla kullanılan araçlardır.