Atatürk Havaalanı

İstanbul'a Hoşgeldiniz

Dünya'nın en özel, en güzel şehri olan İstanbul, Türkiye'nin ve Avrupa'nın en önemli şehridir. İki kıtayı bu denli güzel ve nitelikli bağlayan, Marmara Denizi, Anadolu ve Avrupa Yakaları ile Dünya'nın en gözde şehirlerindendir.

Ekonomi, sanayi, moda, sanat, tarih ve kültür bakımından muazzam bir zenginliğe sahip olan, medeniyetin en eski kentlerinden biridir. Dünya'nın 3. büyük şehri ve global/ kıtalararası statüde tek olma özelliğine sahiptir. Mimari, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile dünyanın tüm ülkelerinden her yıl milyonlarca turist ağırlar.

Atatürk Havaalanı Tarihçesi

Atatürk Havalimanı 5 Nisan 2019 tarihinde uçuşlara kapatılmış olup, İstanbul Avrupa yakası için yapılacak uçuşlar İstanbul Havalimanı'ndan devam etmektedir. Dünya’nın en büyük havalimanı olması hedeflenen İstanbul Havalimanı’nın bir kısmının açılıp, uçuşlara hazır hale gelmesi ile birlikte Atatürk Havalimanı, 5 Nisan 2019 Cuma günü saat 3’ten itibaren taşınmaya başlamıştır. “Büyük Göç” olarak adlandırılan bu taşınma işlemi yaklaşık olarak 33 saat sürerek, 6 Nisan 2019 saat 20.00 civarlarında sonra ermiştir. Kesintisiz olarak sürdürülen bu işlemde toplamda 41 bin 805 personel ve 557 araç yardımı ile 47 bin 360 ton ağırlığında, 10 bin 459 adet ekipman taşınmıştır. Boeing 777-300 tipi bir THY uçağının Atatürk Havalimanı’ndan başlayıp, İstanbul Havalimanı’na yaptığı veda uçuşu ile taşınma işlemi sonra ermiştir. İstanbul Havalimanı’ndan yapılan ilk uçuş Türk Hava Yolları’nın IST kodlu, 6 Nisan saat 14’te kalkmış olan Ankara Esenboğa Havalimanı inişli uçağıdır. Atatürk Havalimanı’ndan gerçekleştirilen son uçuş ise TK-54 sefer sayılı, 02.40 saatli İstanbul-Singapur seferi olup, yine Türk Hava Yolları’na aittir. Bu taşınma neticesinde Türk Hava Yolları'nın 86 yıllık yükselişine ev sahipliği yapan Atatürk Havalimanı sivil uçuşlara tamamen kapanmıştır.

İstanbul`da askeri amaçla faaliyete giren ilk havalimanı olan Yeşilköy 1912'de açıldı. 1944 yılında Chicago`da imzalanan Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşmasından sonra, Yeşilköy`de uluslararası havalimanı yapılmasına karar verildi.

1947 yılında, Westinghouse Electric International Company ve The IG White Engineering Corporation ile sözleşme imzalandı. 1949`da başlayan ve 1953`te tamamlanan Yeşilköy Havalimanı faaliyete Ağustos 1953'te başladı. O tarihte; 05/23 pisti, Taksi yolları, 10 bin m2`lik modern yolcu terminali, hangarlar, radyo alıcı - verici cihazları ile yedek enerji santrali mevcuttu. 1971 yılında Yeşilköy Havalimanı için dış hatlar ve genişleme projeleri, uygulamaya konuldu. Dış Hatlar Terminalinin eklenmesiyle 29 Ekim 1983 tarihinde Atatürk Havalimanı olarak değiştirildi. 1993 yılında Kargo Terminali Tesisleri olarak ek statüye kavuşmuştur. Atatürk Uluslararası Havalimanı'nın günümüzdeki kapasitesi, Avrupa'nın en yoğun hava trafiğine sahip olduğunu ve Asya - Avrupa arasında önemli bir nokta olduğunu gösteriyor. 25 milyon 500 bin dış hatlar, yaklaşık 13 milyon iç hatlar olmak üzere, yılda 40 bine yakın yolcu ulaşımı sağlanıyor.

Atatürk Havaalanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Atatürk Havaalanı Nerede?
• Şehir merkezine 28 Km uzaklıkta.
• Şehir merkezine ortalama 1 Saat sürmektedir..
Atatürk Havaalanı İçerisinde Neler Var?
 
Döviz Bürosu
 
Kafe
 
Duty Free
 
ATM
 
Restoran
 
Büfe

İstanbul'a seyahatlerde Avrupa Yakası'na gitmek isteyen yolcuların geldiği alan, Atatürk Uluslararası Havalimanı'dır. Avrupa'ya ve diğer kıtalara seyahatler genellikle Atatürk Havalimanı'ndan yapılır. İstanbul uçak bileti fırsatlarıyla Türkiye'ye gelen yolcular, şehir içi ve tüm bölgelere ulaşmak için Atatürk Havalimanı'ndan transfer sağlayabilirler. Atatürk Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine ortalama 28 km mesafededir. Trafik yoğunluğuna bağlı olarak 20 dk ile 1 saat arasında ulaşım sağlanabilir. Havalimanı yurt dışı yolcuları için Duty Free mağazaları ile hizmet verir. Türk mutfağından özel lezzet sunan restoranlar, fast food cafe ve kahve evleri, hediyelik eşya dükkanları gibi çok sayıda dükkan bulunur. Kozmetikten aksesuara, dünya markalarından yöresel ürün dükkanlarına dek İstanbul temalı işletmeler yer alır. Havalimanı civarında 6 Havalimanı otel ve limana yakın çok sayıda konaklama alanı bulunur. Engelliler için donanım hizmetleri, bebek bakım odaları yer alır. Dünya'nın birçok ülkesinden hacı adayları da Atatürk Havalimanı'nda seyahat ettiği için ibadet alanları bulunur.

Atatürk Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

 
Otobüs
2,40 TL / 50 Dk
 
Taksi
40 TL / 40 Dk
 
Araç Kiralama
Esnek Fiyat / 40 Dk
 
Metro
3 TL
Otobüs

Ortalama Ücret: 2,40 TL
Ortalama Süre: 50 Dk

İETT otobüsleri ile şehir merkezinden Atatürk Havalimanı'na direkt ulaşım sağlanabilir.

Taksi

Ortalama Ücret: 40 TL
Ortalama Süre: 40 Dk

Havalimanından şehir merkezine ortalama 40 dakikada ulaşım sağlanır. Trafik durumuna göre 60 dakikaya kadar farklılık görülebilir. Terminal çıkışlarında bulunan taksi duraklarından ulaşım sağlanabilir.

Araç Kiralama

Ortalama Ücret: Esnek Fiyat
Ortalama Süre: 40 Dk

2 terminalde de rent a car şirketlerinin satış masaları yer alıyor. Türk ve yabancı firmaların araç kiralama hizmetlerinden yararlanılabilir veya İstanbul seyahati öncesi online rezervasyon yapılabilir.

Metro

Ortalama Ücret: 3 TL

Metro İstanbul sistemi. M1 hattıyla Atatürk Uluslararası Havalimanı'nı şehir merkezine bağlar. İstanbul'un merkez niteliğinde çeşitli şehir içi bölgelerine ve bazı banliyö noktalarına bağlantı sağlar. Ücretler tek binişlik kartlar, öğrenci kartları ve toplu taşıma kartları ile farklı ücretler sunar.

İstanbul Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Şehir İçi Ulaşım Fiyatları
Otobüs: 2,40 TL
Taksi: 2,50 TL / Km
Raylı Araçlar: 2,50 TL
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

İstanbul Kart, şehir içi ulaşımlarda kullanılan ve dolmuşlar hariç tüm araçlarda geçerli olan sistemdir. Yaygın olarak metro ve metrobüs kullanılır.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

İstanbul'da ulaşım seçenekleri oldukça fazladır. Otobüs, minibüs, dolmuş, vapur, deniz taksi, metro, tren, taksi, bisiklet ve araç kiralama seçenekleri ile tüm fırsatlardan yararlanabilirsiniz.