Balıkesir Merkez Havalimanı

Balıkesir'e Hoşgeldiniz

Ülkemizin batı kısmında Marmara Bölgesi dahilinde yer alan Balıkesir'de ilk yerleşimler Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Antik çağlara ait kalıntılar, höyükler ve mağaraların yer aldığı kentte yakın tarihimizde ilk olarak Selçuklular, Karesioğulları Beyliği ve son olarak da Osmanlı Devleti hüküm sürmüştür.

Gerek insanları gerekse de gezilecek yerleri ile Balıkesir bir kere geldiğinizde tekrar gelmek isteyeceğiniz bölgelerden biri oluyor. Sakin yapısı ve turistik bölgeleri ile Balıkesir mutlaka görmeniz gereken şehirlerimizdendir.

Balıkesir Merkez Havalimanı Tarihçesi

Balıkesir uçak bileti alarak kente gelenlere hizmet vermekte olan Balıkesir Merkez Havaalanı yapımı tamamlandıktan sonra 1998 yılında faaliyete girmiştir. 3 sene hizmet verdikten sonra Balıkesir Havaalanı sivil uçuşlara kapatılmıştır. Geçen süre içerisinde askeri anlamda kullanılmaya devam edilen Balıkesir Havaalanı 2007 yılında yeniden faaliyet göstermeye başlamıştır.

Yalnızca yurtiçi uçuşlar için hizmet vermekte olan Balıkesir Havaalanı hem askeri hem de sivil anlamda hizmet vermekte olan bir havaalanı olarak ayakta kalmaya devam etmektedir. 2001 yılında sivil uçuşlara kapatılarak yalnızca askeri hizmet vermiş olan Balıkesir Havaalanı 2007 yılında yeniden sivil uçuşlar ile hizmet vermeye başladıktan sonra yalnızca Ankara – Balıkesir arası seferler düzenlemektedir. Havaalanından yalnızca Ankara’ya sefer düzenlenmekte ve bu doğrultuda hizmet vermeye devam etmektedir.

Balıkesir Merkez Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Balıkesir Merkez Havalimanı Nerede?
• Şehir merkezine 5.5 Km uzaklıkta.
• Şehir merkezine ortalama 15 Dk sürmektedir..
Balıkesir Merkez Havalimanı İçerisinde Neler Var?
 
Kafe
 
ATM
 
Büfe
 
Araç Kiralama
 
Wifi
 
Emanet Eşya

Balıkesir Havaalanı hem sivil hem de askeri hizmet vermek üzere oluşturulmuş olan bir havaalanıdır. Uzun yıllar sivillere kapatılmış olmasından dolayı içerisinde yer alan pek fazla mekan yahut imkan bulunmamaktadır. Sağlık hizmetleri uçak saatlerinde kiralama şeklinde bulundurulmakta ve bu şekilde hizmet vermektedir.

Bekleme salonları bulunmakta, lavabolar bulunmakta bir de 35 araç kapasiteli bir otopark havaalanı içerisinde yer almaktadır. Bunun dışında havaalanı içerisinde banka hizmetleri, PTT, daimi sağlık hizmetleri, kafeterya yahut buna benzer kuruluşlar yer almamaktadır.

Balıkesir Merkez Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

 
Taksi
27,50 TL / 15 Dk
 
Otobüs
2,10 TL / 30 Dk
 
Havalimanı Servisleri
15 TL / 20 Dk
 
Araç Kiralama
Esnek Fiyat
Taksi

Ortalama Ücret: 27,50 TL
Ortalama Süre: 15 Dk

Şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan havalimanından merkeze ulaşım için kullanabileceğiniz en konforlu ve hızlı seçenek taksi olmaktadır.

Otobüs

Ortalama Ücret: 2,10 TL
Ortalama Süre: 30 Dk

Havalimanından merkeze ulaşım için kullanılabilecek bir diğer alternatif ise Balıkesir Belediyesi'nin düzenlediği belediye otobüsü seferleri olmaktadır.

Havalimanı Servisleri

Ortalama Ücret: 15 TL
Ortalama Süre: 20 Dk

Balıkesir Merkez Havalimanı'ndaki uçak kalkış ve iniş saatlerine göre sefer düzenleyen Havaş servisleri sayesinde kent merkezine ulaşımınızı gerçekleştirmeniz mümkündür.

Araç Kiralama

Ortalama Ücret: Esnek Fiyat

Araç kiralayarak kenti dilediği gibi gezmek isteyenler için havalimanı bünyesinde faaliyet gösteren araç kiralama firmaları bulunmaktadır.

Balıkesir Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Şehir İçi Ulaşım Fiyatları
Toplu Taşıma Araçları: 2,10 TL
Taksi: 5 TL / Km
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

Balıkesir'de kent içi ulaşımda en sık kullanılan ulaşım aracı minibüslerdir. Şehir içinde fazla beklemeden birçok yere ulaşımınızı sağlayan minibüslerin fiyatları da oldukça uygundur.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

Kent içi ulaşımda kullanılan diğer ulaşım alternatifleri ise taksi ve otobüsler olarak karşımıza çıkmaktadır. Sakin bir şehir olan Balıkesir'de fazla çeşitli ulaşım alternatifi bulunmamaktadır.