Diyarbakır Havalimanı

Diyarbakır'a Hoşgeldiniz

Ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Diyarbakır, sert ve kurak bir iklime sahiptir. Siirt, Şanlıurfa, Muş, Adıyaman, Elazığ, Malatya, Mardin ve Bingöl illeri ile sınır komşusudur.

Tarih boyunca Diyarbakır ve çevresinde bir çok medeniyet hüküm sürmüştür. Bunlardan en büyükleri Hititler, Asurlar, Persler, Büyük İskender, Bizanslılar, Romalılar, Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar şeklindedir.

Diyarbakır Havalimanı Tarihçesi

1952 yılında hizmete sokulan Diyarbakır Kaplaner Havaalanı kurulduğu günden bu yana yolcularına hava yolu hizmeti sunmakta olan doğuda bulunan önemli havaalanlarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Yürürlükte bulunan yaz tarifesine bağlı olarak havaalanı 7/24 seferler düzenleyerek hizmet vermektedir.

Hem iç hem de dış hatlar seferleri düzenlemekte olan Kaplaner Havaalanı bu özelliği ile de önemli bir yere sahip olup yolcuların hem ülke içi hem de yurt dışı ile bağlantılarını sağlamakta olan önemli bir havaalanıdır. Kaplaner Havaalanı hem sivil hem de askeri kategoride yer alan bir havaalanı olarak hizmet vermektedir. Şehre nispeten yakın bir havaalanı olan Kaplaner Havaalanı şehir merkezine 10 km uzaklıkta bir mesafede konumlanmış olup ulaşım konusunda sıkıntılar yaşanmamaktadır.

2008 yılından sonra ILS kullanılmaya başlanması ile beraber düşük görüş şartlarından kaynaklanan sefer iptalleri büyük ölçüde azaltılarak yolculara neredeyse sıkıntısız bir tarife ile uçuş hizmeti sunulmaya başlanmıştır. Birçok havayolu şirketinin düzenlemiş olduğu seferler ile Diyarbakır Kaplaner Havaalanı’ndan pek çok noktaya seferler düzenlenerek ulaşım sağlanmaktadır.

Diyarbakır Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Diyarbakır Havalimanı Nerede?
• Şehir merkezine 10 Km uzaklıkta.
• Şehir merkezine ortalama 15 Dk sürmektedir..
Diyarbakır Havalimanı İçerisinde Neler Var?
 
Kafe
 
ATM
 
Restoran
 
Büfe
 
Araç Kiralama

Diyarbakır Havaalanı içerisinde iç ve dış hatlar hizmeti vermek üzere oluşturulmuş bir terminal binası bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kullanıma açık bir 1038 araç kapasiteli otopark ve kafeterya da havaalanı içerisinde faaliyet göstermektedir.

Diyarbakır Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

 
Taksi
50 TL / 15 Dk
 
Otobüs
2,50 TL / 30 Dk
 
Havalimanı Servisleri
15 TL / 25 Dk
 
Araç Kiralama
Esnek Fiyat
Taksi

Ortalama Ücret: 50 TL
Ortalama Süre: 15 Dk

Eğer aceleniz varsa yada toplu taşıma hizmetlerini kullanmak istemiyorsanız, sizin için en kullanışlı seçenek taksiler olacaktır.

Otobüs

Ortalama Ücret: 2,50 TL
Ortalama Süre: 30 Dk

Diyarbakır Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için en çok kullanılan araç türü otobüslerdir. Uygun fiyatları ile yolcuları kent merkezine taşımaktadırlar.

Havalimanı Servisleri

Ortalama Ücret: 15 TL
Ortalama Süre: 25 Dk

Diyarbakır Havalimanı'nda kent merkezine ulaşabilmek adına havalimanı servisleri de hizmet vermektedir.

Araç Kiralama

Ortalama Ücret: Esnek Fiyat

Kentte bir süre kalmayı planlıyorsanız havalimanı bünyesinde hizmet veren araç kiralama firmalarından hizmet almak faydanıza olabilir.

Diyarbakır Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Şehir İçi Ulaşım Fiyatları
Toplu Taşıma Araçları: 2,50 TL
Taksi: 5 TL / Km
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

Diyarbakır kenti içerisinde ulaşım için en çok kullanılmakta olan araçlar otobüsler olup, şehrin büyük bir bölümüne bu araçlar ile ulaşmak mümkündür.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

Otobüsler haricinde şehir içerisinde ulaşım için kullanılan araçlar minibüsler ve taksilerdir.