Erzurum Havalimanı

Erzurum'a Hoşgeldiniz

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan dadaşlar diyarı Erzurum, kışları dondurucu soğukları ile bilinmektedir. M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanan tarihi ile bünyesinde Urartular'dan Moğollar'a birçok medeniyeti barındırmıştır.

Günümüzde 800.000'e yakın bir nüfusu barındıran kent, büyük ovalara ve yaylalara sahiptir. Şehrin dağlık kesimlerinde bulunan kaplıcaları birer şifa merkezidir. Geçim kaynaklarını genellikle hayvancılığın oluşturduğu şehirde iklim şartlarının zorluğunundan dolayı tarım çok gelişmemiştir.

Erzurum Havalimanı Tarihçesi

1966 yılında askeri kategoride kurulmuş olan Erzurum Havaalanı 1993 yılında uluslararası tarifesiz seferlere açılmış olup 2005 yılından itibaren yeni terminal binası ile hizmet vermeye başlamıştır. Yüzölçümü bakımından Ankara, İzmir ve İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en büyük dördüncü havaalanı olarak hizmet vermektedir.

Oldukça geniş bir alana sahip olan Erzurum Havaalanı içerisinde modern şartlarda oluşturulmuş pek çok tesis bulunmaktadır. Yolculara hizmet sunmak amacı ile oluşturulmuş bekleme salonu, kafeterya ve restoran hizmetleri bu tesislerin başında gelmektedir.

Kurulduğu günden bu yana göstermiş olduğu ciddi gelişmeler ile günümüz modern havaalanları arasında yer almakta olan Erzurum Havaalanı bölgede oldukça önemli bir yere sahip olarak hava trafiğine açılmış olup bu doğrultuda faaliyet göstermeye devam etmektedir. Havaalanı içerisinde özel uçakların iniş yapabileceği bir pist de mevcut bulunmaktadır.

Erzurum Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Erzurum Havalimanı Nerede?
• Şehir merkezine 16 Km uzaklıkta.
• Şehir merkezine ortalama 19 Dk sürmektedir..
Erzurum Havalimanı İçerisinde Neler Var?
 
ATM
 
Restoran
 
Büfe
 
Araç Kiralama
 
Wifi
 
Emanet Eşya

Yolculara açık olan 5750 metrekarelik alan içerisinde yolculara hizmet sunmak amacı ile oluşturulmuş tesisler bulunmaktadır.

Bu tesisler arasında kafeterya ve restoran ile yeme içme tesisleri, araç parkı için 530 araç kapasiteli bir otopark, sağlık hizmetleri için 112 ilk yardım hizmeti ve bekleyen yolcular için oldukça nezih bir bekleme salonu yer almaktadır. Bunun yanı sıra havaalanı içerisinde özel uçaklar için ayrılmış olan bir VIP bölüm de hizmet vermektedir.

 

Erzurum Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

 
Taksi
80 TL / 19 Dk
 
Toplu Taşıma Araçları
2,50 TL / 35 Dk
 
Araç Kiralama
Esnek Fiyat
Taksi

Ortalama Ücret: 80 TL
Ortalama Süre: 19 Dk

Şehir merkezine fazla uzak olmayan havalimanından ulaşım için taksiler sıklıkla kullanılmaktadır.

Toplu Taşıma Araçları

Ortalama Ücret: 2,50 TL
Ortalama Süre: 35 Dk

Havalimanından şehir merkezine ulaşım için en fazla kullanılan yöntem otobüslerdir. Uygun fiyatları ve düzenli seferleri sayesinde kent merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama

Ortalama Ücret: Esnek Fiyat

Kent içerisinde de ulaşımınızı sağlamak adına havalimanından çıkmadan araç kiralayabilmeniz mümkündür.

Erzurum Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Şehir İçi Ulaşım Fiyatları
Toplu Taşıma Araçları: 2,50 TL
Taksi: 5 TL / Km
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

Şehir içinde ulaşım için en çok kullanılan ulaşım aracı otobüslerdir. Kentin bir çok bölgesine sefer düzenleyen otobüsler sayesinde özel aracınız olmasa bile uygun bir fiyata istediğiniz yere gidebilmeniz mümkündür.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

Şehir içinde ulaşım için kullanılan diğer araçlar minibüsler ve taksilerdir. Özellikle taksiler daha çok şehir dışından gelenler yada acelesi olanlar tarafından kullanılmaktadır.