Hakkari Yüksekova Havalimanı

Hakkari'ye Hoşgeldiniz

Ülkemizin en güneydoğu ucunda bulunan sınır kenti Hakkari; Van, Musul ve Şırnak ile sınır komşusudur. Zagros Dağı eteklerinde yer alan yaylaları ile hayvancılık merkezi konumundadır.

Günümüze kadar birçok kadim medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu şehir, Urartular, Medler, Persler, Anadolu Selçuklu Devleti gibi devletlerin yurdu olmuştur.

Hakkari Yüksekova Havalimanı Tarihçesi

2015 yılında hizmete giren Hakkari Yüksekova Havaalanı, Yüksekova sınırları içerisinde yer aldığından dolayı bu isimle anılmaktadır. Açılış tarihi 2013 olarak hesaplansa da 2 yıl gecikme ile 2015 yılında hava trafiğine açılmıştır. Hakkari Yüksekova Havaalanı yalnızca iç hatlar seferleri düzenlemekte olan sivil kategoride değerlendirilen bir havaalanı olma özelliğine sahiptir.

Bölgede yaşanan çatışmalardan dolayı önlem almak amacı ile 2015 yılının ağustos ayında hava trafiğine kapatılan Hakkari Yüksekova Havaalanı, 2016 yılının temmuz ayında yeniden hava trafiğine açılarak hizmet vermeye başlamıştır. Ayrıca yaşanan çatışmaların ciddiyeti göz önünde bulundurularak havaalanı çevresi güvenlik önlemleri alınması kapsamında güvenliği sağlamak adına 2,5 metrelik beton duvarlar ile çevrilmiştir.

Günümüzde Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet firmalarına ait uçaklar ile düzenlenen seferler ile hizmet vermeye devam etmektedir. Bu seferler ile düzenli olarak Ankara ve İstanbul’a uçuşlar gerçekleştirilerek yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan Hakkari Yüksekova Havaalanı’na gerçekleştirilen uçuşun 2 saat 15 dakika sürmesi sebebi ile bu uçuşlar ülkenin en uzun iç hat uçuşu olarak bilinmektedir.

Hakkari Yüksekova Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Hakkari Yüksekova Havalimanı Nerede?
• Şehir merkezine 78 Km uzaklıkta.
• Şehir merkezine ortalama 1 Saat 10 Dk sürmektedir..
Hakkari Yüksekova Havalimanı İçerisinde Neler Var?
 
Kafe
 
ATM
 
Büfe
 
Araç Kiralama
 
Wifi
 
Emanet Eşya

Hizmete oldukça yeni başlamış bir Havalimanı olan Hakkari Yüksekova Havalimanı oldukça modern şartlara sahip olan bir havalimanı olarak faaliyet göstermektedir.

Havalimanı içerisinde yolcuların kullanımına açık alanlarda bekleme salonu, kafeterya, lavabo, mescit ve otopark gibi alanlar bulunmakta ve bu alanlar ile hizmet sunulmaktadır.

 

Hakkari Yüksekova Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

 
Taksi
390 TL / 1 Saat 10 Dk
 
Otobüs
2,50 TL / 1 Saat 40 Dk
 
Minibüs
15 TL / 1 Saat 25 Dk
 
Araç Kiralama
Esnek Fiyat
Taksi

Ortalama Ücret: 390 TL
Ortalama Süre: 1 Saat 10 Dk

Yüksekova ilçesinde bulunan havalimanı Hakkari şehir merkezine uzak olduğu için taksi ile ulaşım oldukça pahalı olabilir.

Otobüs

Ortalama Ücret: 2,50 TL
Ortalama Süre: 1 Saat 40 Dk

Havalimanından şehir merkezine ulaşım için en çok kullanılan yöntem otobüsler olmaktadır.

Minibüs

Ortalama Ücret: 15 TL
Ortalama Süre: 1 Saat 25 Dk

Sabah 8'den akşam 5'e kadar havalimanına sefer düzenleyen minibüsler ile de ulaşımınızı uygun bir fiyata gerçekleştirmeniz mümkün olabilmektedir.

Araç Kiralama

Ortalama Ücret: Esnek Fiyat

Hem havalimanından merkeze hem de şehir içindeki ulaşımınızı dilediğiniz gibi gerçekleştirebilmeniz adına havalimanında hizmet veren firmalardan araç kiralamanız mümkündür.

Hakkari Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Şehir İçi Ulaşım Fiyatları
Toplu Taşıma Araçları: 2,50 TL
Taksi: 5 TL / Km
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

Hakkari kent merkezinde ulaşım için halkın en sık kullandığı ulaşım araçları minibüslerdir.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

Pek kalabalık olmayan Hakkari'de ulaşım seçenekleri de fazla gelişmemiştir. Minibüsler haricinde kullanabileceğiniz diğer ulaşım araçları otobüsler ve taksilerdir.