Kastamonu Havalimanı

Kastamonu'ya Hoşgeldiniz

Kastamonu, Karadeniz Bölgesi'nde bulunan ve büyüleyici doğal güzelliklere sahip olan bir şehrimizdir. Kentin tarihinin Hitit İmparatorluğu ile başladığı tahmin edilmektedir. Hititler'in ardından Frigya, Lidya ve Persler gibi birçok devletin hakimiyeti altına giren ilimiz devamında da Büyük İskender zamanında Anadolu'nun geri kalanı gibi Makedonya Krallığı'na katılmıştır.

Şehrin adı önceleri "Kastra Kommen" iken günümüzde bu Kastamonu halini almıştır. Fatih Sultan Mehmet'in 1460 yılında kenti fethetmesi ile birlikte Osmanlı Devleti topraklarına dahil olmuştur.

Kastamonu Havalimanı Tarihçesi

1959 yılında hazırlanan bir uçak iniş alanı ile hizmete başlayan Kastamonu yalnızca İstanbul – Kastamonu seferleri ile hizmet verdikten sonra yolcu yetersizliğinden dolayı kapatılmıştır. Daha sonra her ile bir havaalanı projesi kapsamında 1990 yılında tekrar gündeme gelmiş ve revizyon kapsamında 1994 yılında yeniden açılmıştır.

Daha sonra yeniden kullanılmamaya başlanan havaalanı tekrar kapatılarak uzun yıllar kapalı kaldıktan sonra 2010 yılında yeniden açılma durumu söz konusu oldu. Öncelikle askeri ve eğitim amaçlı olarak kullanılması düşünüldükten sonra daha sonra sivil uçuşlar ile kullanımı gündeme gelmiştir.

Uzun bir tadilat ve bakım döneminin ardından 2013 yılının Temmuz ayında hizmete girmiş olan havaalanı günümüzde Kastamonu’da hizmet vermeye devam etmektedir. Günümüzde Türk Hava Yolları ve Pegasus’un düzenlemiş olduğu seferler ile İstanbul – Kastamonu ulaşımı sağlanmakta ve yolculara hizmet sunulmaktadır.

Kastamonu Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Kastamonu Havalimanı Nerede?
• Şehir merkezine 12,7 Km uzaklıkta.
• Şehir merkezine ortalama 14 Dk sürmektedir..
Kastamonu Havalimanı İçerisinde Neler Var?
 
Kafe
 
ATM
 
Büfe
 
Hediyelik Eşya
 
Araç Kiralama

Kastamonu Havalimanı içerisinde yolcuların uçuş beklerken vakit geçirebilmeleri için hazırlanmış oldukça nizami bir bekleme salonu bulunmaktadır.

Yine yolcuların ihtiyaçlarına yönelik kullanabilecekleri mescit, lavabo ve kafeterya Havalimanı içerisinde yer almaktadır. Özel araç ile gelmeyi tercih eden yolcular için ise hizmete sunulmuş 2163 metrekare alan üzerine kurulu bir adet otopark bulunmaktadır.

Kastamonu Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

 
Taksi
63,50 TL / 14 Dk
 
Otobüs
2,50 TL / 30 Dk
Taksi

Ortalama Ücret: 63,50 TL
Ortalama Süre: 14 Dk

Şehir merkezinden fazla uzak bir konumda olmayan havalimanından ulaşım için taksi kullanarak hızlı ve konforlu bir şekilde yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

Otobüs

Ortalama Ücret: 2,50 TL
Ortalama Süre: 30 Dk

Havalimanından kent merkezine ulaşmak için en fazla kullanılan ulaşım araçları otobüsler olmaktadır.

Kastamonu Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Şehir İçi Ulaşım Fiyatları
Toplu Taşıma Araçları: 2,50 TL
Taksi: 5 TL / Km
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

Kastamonu kent içi ulaşımında en sık kullanılan araçlar otobüslerdir. Kentin bir çok noktasına otobüslerle uygun fiyata ulaşabilmeniz mümkündür.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

Şehir içinde ulaşım için kullanabileceğiniz diğer ulaşım araçları ise taksiler ve minibüslerdir.