Kayseri Erkilet Havalimanı

Kayseri'ye Hoşgeldiniz

İç Anadolu Bölgesi'nde, Orta Kızılırmak Bölümü'nde yer akan Kayseri, bir sanayi ve ticaret şehri olarak "Anadolu'nun İncisi" olarak anlandırılmaktadır. Türkiye'nin 14. büyük kenti olan bu şehir Erciyes Dağı'nın eteklerine kurulmuştur. Güney doğusunda Kahramanmaraş, batısında Nevşehir, kuzeyinde Yozgat, doğusunda Sivas ve güneyinde ise Adana ile çevrilidir.

Kentin tarihi geçmişine bakacak olursak bölgede yer alan Kültepe yaklaşık altı bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Hititler tarafından Kayseri'nin 29 km dışına kurulan Kültepe şehri, Anadolu geçmişindeki en büyük tarihi alanlardan birisini oluşturmaktadır. Kentin bir başka tarihi incisi ise Selçuklu Hükümdarı Alaeddin Keykubad’ın eşi Mahperi Hatun tarafından yaptırılan Hunat Hatun Camii ve Külliyesi yaklaşık 800 yıllık tarihi 2.203 metrekarelik oturumu ile dikkat çekmektedir. Camii, medrese, türbe ve hamamdan oluşan külliye mimari yönüyle Selçuklu döneminin en önemli eserlerindendir.Günümüzde olduğu gibi geçmişinde de ticaretin önemli merkezlerinden birisi olduğu bu sayede anlaşılabilmektedir. Kent aynı zamanda zengin mutfağı ile göz doldurmakta. Kayseri Mantısı, Yağlama, Kayseri Pastırması ve sucuğu  ziyarete gelenlerin mutlaka deneyimlemesi gereken lezzetlerdir.

Kayseri Erkilet Havalimanı Tarihçesi

Erkilet Havaalanı Kayseri ilinde hizmet vermekte olan sivil ve askeri kategoride değerlendirilen bir havaalanı olma özelliğine sahiptir. Kayseri Erkilet Havalimanı ilk olarak askeri eğitim ve nakliye uçuşları için 1950’li yıllarda faliyete açılmıştır. 1971 yılında 12. Hava Ulaştırma ana Üs Komutanlığı adını almıştır. 1980’li yıllarda sivil taşımacılığa açılan Kayseri Erkilet Havaalanı 1998 yılına kadar askeri personellerce yönetilmiştir. 1998 yılında tamamen sivilleşen Kayseri Erkilet Havaalanı’nın ilk terminal binası 1994‘te yapılmıştır. 2000 yılında dış hat seferlerine başlanmıştır. Kayseri Erkilet Havaalanından 2017 yılında alınan verilere göre yılda ortalama 2 milyon 147 bin yolcu havaalanını kullanmaktadır.

İç hatlar ve dış hatlar seferleri ile hizmet vermekte olan Erkilet Havaalanı aynı zamanda oldukça yoğun bir kargo trafiğine de sahip olarak hizmet vermektedir. Corendon Airlines, Pegasus, Germania Fluggesellschaft, Türk Hava Yolları, Free Bird Hava Yolları, Sun Express ve Anadolu Jet tarafından düzenlenen seferler ile Kayseri Erkilet Havaalanı’ndan pek çok noktaya uçuşlar düzenlenerek hizmet ve ulaşım sağlanmaktadır.

Bulunduğu bölge içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan havaalanı kargo taşımacılığı, yolcu taşımacılığı ve askeri anlamda oldukça önemli bir konuma sahip olarak hizmet vermektedir. Erkilet Havaalanı Boeing 747 tarzı büyük uçakları da ağırlayabilecek olan bir kapasiteye sahip olması ile oldukça donanımlı bir havaalanı olarak hizmet vermektedir.

Kayseri Erkilet Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Kayseri Erkilet Havalimanı Nerede?
• Şehir merkezine 6,3 Km uzaklıkta.
• Şehir merkezine ortalama 10 Dk sürmektedir..
Kayseri Erkilet Havalimanı İçerisinde Neler Var?
 
Kafe
 
ATM
 
Büfe
 
Araç Kiralama
 
Wifi
 
Emanet Eşya

Kayseri Erkilet Havalimanı içerisinde yolcu kullanımına açık alanlarda bekleme salonları, kafeterya ve restoran hizmetleri, lavabo, mescit gibi alanlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kullanıma açık bir otopark da havalimanı içerisinde yer alarak hizmet sunmaktadır.

Kayseri Havalimanı Otopark Ücreti

  • 0-1 Saat arası 8.50 TL
  • 1-3 Saat arası 9.50 TL
  • 3-6 Saat arası 12 TL
  • 6-12 Saat arası 17 TL
  • 12-24 Saat arası 24 TL

Kayseri Erkilet Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

 
Taksi
35 TL / 10 Dk
 
Otobüs
2,50 TL / 20 Dk
 
Havalimanı Servisleri
12 TL / 30 Dk
 
Araç Kiralama
Esnek Fiyat
Taksi

Ortalama Ücret: 35 TL
Ortalama Süre: 10 Dk

Kayseri Erkilet Havalimanı kent merkezine oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu yüzden havalimanından ulaşımınızı taksiler ile gerçekleştirebilirsiniz.

Otobüs

Ortalama Ücret: 2,50 TL
Ortalama Süre: 20 Dk

Kayseri Erkilet Havalimanı'na ulaşımınızı sağlamak adına belediye otobüslerinden de faydalanmanız mümkündür.

Havalimanı Servisleri

Ortalama Ücret: 12 TL
Ortalama Süre: 30 Dk

Ülkemizin bir çok kentinde olduğu gibi Kayseri'de de havalimanına ulaşım için hizmet veren Havaş servisleri kullanılabilmektedir.

Araç Kiralama

Ortalama Ücret: Esnek Fiyat

Kentte bir süre konaklamayı planlayanlar için havalimanı içerisinde ve kent merkezinde hizmet vermekte olan araç kiralama firmalarından faydalanmayı düşünebilirsiniz.

Kayseri Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Şehir İçi Ulaşım Fiyatları
Otobüs: 2,50 TL
Taksi: 5 TL / Km
Raylı Araçlar: 2,50 TL
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

Minibüslerin şehir içi ulaşımda hizmet vermediği nadir şehirlerden birisi olan Kayseri'de ulaşım için en yoğun olarak kullanılan ulaşım aracı tramvaydır. 2 farklı hattı ile neredeyse şehrin tamamına hizmet veren tramvayları kullanarak uygun bir fiyata şehir içi ulaşımınızı gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

Tramvay haricinde şehir içi ulaşım için en çok kullanılan araçlar otobüsler olmaktadır. Ayrıca taksiler de özel durumlarda her zaman bir alternatif olarak mevcuttur.