Malatya Havalimanı

Malatya'ya Hoşgeldiniz

Kayısı diyarı olarak bilinen Malatya, Güney ve Orta Anadolu'nun kesişim noktasında bulunmasından dolayı kültürel anlamda oldukça zengindir.

Geçim kaynağı kayısı olan birçok kişi vardır. Coğrafyası ve gelir kaynağının yanı sıra kendi ne has halk dili bulunmaktadır. Genellikle 'K' harfi 'H' kimi kullanılmaktadır.

Hitit döneminde kurulmuş olan bu şehrin ismi Hititçe ‘de bal anlamına gelen 'Melid' kelimesinin değişmesi ile Malatya ismini almıştır.

Malatya Havalimanı Tarihçesi

Malatya Havalimanı Türkiye’de hizmet vermek amacı ile inşa edilmiş ilk havaalanlarından bir tanesi olarak 1941 yılında kurulmuştur. Kurulduğunda Battalgazi’de yer alan havaalanı daha sonra 1984 yılında bugünkü konumuna taşınmıştır.

Malatya Havaalanı yıllık 100 bin dış hatlar ve 900 bin iç hatlar olmak üzere toplamda 1 milyon yolcu kapasitesine sahip olan hem dış hatlar hem de iç hatlar seferleri ile hizmet vermekte olan önemli havaalanlarımızdan bir tanesi olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Sivil ve askeri özellik taşımakta olan havaalanı DHMİ ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından ortak olarak kullanılmakta ve işletilmektedir. Malatya Havaalanı bulunduğu konum itibari ile oldukça önemli bir yere sahip olup komşu iller için de hizmet vermekte olan bir havaalanı olma özelliğine sahiptir.

Bu yoğun yolcu trafiğine daha iyi hizmet sunabilmek amacı ile pist yenilenerek uluslararası standartlara uygun olarak yeniden yapılmıştır. 2010 yılında hizmete giren bu pist daha önceleri yıllık 300 bin kişi olan yolcu sayısını 1 milyona taşımıştır.

Malatya Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Malatya Havalimanı Nerede?
• Şehir merkezine 28,7 Km uzaklıkta.
• Şehir merkezine ortalama 35 Dk sürmektedir..
Malatya Havalimanı İçerisinde Neler Var?
 
Kafe
 
ATM
 
Restoran
 
Büfe
 
Araç Kiralama
 
Emanet Eşya

Malatya Havalimanı içerisinde uçuş saatinizi beklerken bireysel ve yanınızdaki insanlar ile birlikte yapabileceğiniz aktiviteler bulunmaktadır. Eğer yalnız değilseniz ve uçuş saatinizi beklerken sohbet etmek istiyorsanız kafeterya sizin için uygun mekan olacaktır. Burada bir şeyler yiyip içerken bir yandan sohbet ederek zaman geçirebilirsiniz.

Yalnızsanız ve sakin bir yerde zaman geçirmek istiyorsanız bekleme salonu sizin için uygun olacaktır. Bu alanda diğer bekleyen yolcuları rahatsız etmemek kaydı ile kulaklıklarınızla müzik dinleyebilir ya da telefonunuz ile ilgilenerek zaman geçirebilirsiniz.

Oldukça sakin bir ortama sahip olan bekleme salonu bir şeyler okumak için de uygun bir mekandır. Bu alanda kitap okuyabilir ya da gazete ve dergilere göz atarak zaman geçirebilirsiniz.

Uçuş saatinizi beklerken tercih edeceğiniz aktivite ile zamanınızı değerlendirebilir ve sıkılmadan uçuş saatinizi bekleyebilirsiniz.

Malatya Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

 
Taksi
143,50 TL / 35 Dk
 
Toplu Taşıma Araçları
2,50 TL / 55 Dk
 
Havalimanı Servisleri
15 TL / 45 Dk
 
Araç Kiralama
Esnek Fiyat
Taksi

Ortalama Ücret: 143,50 TL
Ortalama Süre: 35 Dk

Merkeze ulaşmak için terminal çıkışlarında taksiler sizleri karşılıyor olacaktır. 7/24 hizmet veren taksiler ile şehrin istediğiniz yerine ulaşmak mümkündür.

Toplu Taşıma Araçları

Ortalama Ücret: 2,50 TL
Ortalama Süre: 55 Dk

Malatya’da kullanılan otobüslerin ismi MOTAŞ'tır. Merkeze ve havalimanına ulaşım için bu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Havalimanı Servisleri

Ortalama Ücret: 15 TL
Ortalama Süre: 45 Dk

Yolcular terminalden çıkınca havaş duraklarına giderek merkeze gidecek servislere binebilir. Şehir merkezinde de havaş duraklarından havaşlara binerek havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araç Kiralama

Ortalama Ücret: Esnek Fiyat

Havalimanından veya merkezden kiraladığınız araçlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Malatya Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Şehir İçi Ulaşım Fiyatları
Toplu Taşıma Araçları: 2,50 TL
Taksi: 5 TL / Km
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

Şehir merkezinde en çok kullanılan ulaşım aracı otobüslerdir. MOTAŞ ismindeki bu otobüsler ile şehri birçok yerine ulaşım sağlamak mümkün.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

Diğer ulaşım araçları ise taksiler ve trambüslerdir. Türkiye'de bir ilk olan pembe trambüsler sadece bayanlara hizmet vermektedir.