Nevşehir Kapadokya Havalimanı

Nevşehir'e Hoşgeldiniz

İç Anadolu'nun tarih kokan şehirleri arasında yer alan Nevşehir, Kapadokya bölgesi ve peri bacalari ile bütünleşmiştir.

Belkide İç Anadolu'nun en çok yabancı turist alan şehirleri arasındadır. 

Fotoğraf çekinmek, gün doğumun da balona binmek, doğal güzellikleri gezmek ve üzüm bahçelerinde dolaşmak gibi aktivitelerin en doğru adresi Nevşehir'dir.

 

Nevşehir Kapadokya Havalimanı Tarihçesi

Oldukça yüksek bir turizm potansiyeline sahip olan Kapadokya bölgesinde 1998 yılının Kasım ayında hava meydanı olarak açılan Kapadokya Havaalanı bir ay sonra Aralık ayında havaalanı statüsüne yükselerek Nevşehir Kapadokya Havaalanı ismini almıştır.

Uluslararası sınır kapısı ilan edilen Kapadokya Havaalanı şehir merkezine 30, ilçe merkezine ise 11 km uzaklıkta mesafede yer almaktadır. Kapadokya Havaalanı turistik anlamda büyük önem taşımasının yanı sıra Nevşehir ve komşu illerin ulaşımı konusunda da büyük öneme sahip olan bir sivil hava ulaşım noktası olarak hizmet vermektedir. Havaalanında 7 gün hava trafiği aktif şekilde devam etmektedir.

Havaalanı’ndan her gün Türk Hava Yolları’nın düzenlediği seferler ile İstanbul Atatürk Havaalanı’na ulaşım sağlanmakta ve İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan Nevşehir’e dönüşler gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra salı, cuma ve pazar günleri Pegasus Airlines tarafından düzenlenen seferler ile Nevşehir Kapadokya Havaalanı – İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı – Nevşehir Kapadokya Havaalanı seferleri düzenlenerek ulaşım sağlanmaktadır.

Bu şekilde hem Nevşehir hem de komşu illerin hava ulaşımı gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple havaalanı turistlik anlamda önem taşımasının yanı sıra yerel halkın ulaşımı konusunda da büyük bir öneme sahip olarak hizmet vermektedir.

Nevşehir Kapadokya Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Nevşehir Kapadokya Havalimanı Nerede?
• Şehir merkezine 30,4 Km uzaklıkta.
• Şehir merkezine ortalama 30 Dk sürmektedir..
Nevşehir Kapadokya Havalimanı İçerisinde Neler Var?
 
ATM
 
Restoran
 
Büfe
 
Araç Kiralama
 
Emanet Eşya

Kapadokya Havalimanı içerisinde 1500 m2 iç hatlar terminali ve 2000 m2 dış hatlar terminali bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra yolcuların zaman geçirebilmeleri için bir adet bekleme salonu, yolculara hizmet vermek amacı ile 400 araç kapasiteli bir otopark, bir adet sağlık ünitesi ve kafeterya bulunmaktadır.

Nevşehir Kapadokya Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

 
Taksi
152 TL / 30 Dk
 
Toplu Taşıma Araçları
2,50 TL / 50 Dk
 
Havalimanı Servisleri
15 TL / 40 Dk
 
Araç Kiralama
Esnek Fiyat
Taksi

Ortalama Ücret: 152 TL
Ortalama Süre: 30 Dk

Ulaşım konusunda rahat etmek istiyorsanız taksileri tercih edebilirsiniz. Taksileri tercih eden yolcular diğer ulaşım araçlarını tercih eden yolculara göre daha hızlı ulaşım sağlayacaktır.

Toplu Taşıma Araçları

Ortalama Ücret: 2,50 TL
Ortalama Süre: 50 Dk

Havalimanından kalkan Tuzköy otobüsleri ile Gülşehir merkeze ulaşım sağlanabilmektedir. Aynı şehilde Gülşehir merkezden otobüslere binerek havalimanına ulaşım sağlanabilir.

Havalimanı Servisleri

Ortalama Ücret: 15 TL
Ortalama Süre: 40 Dk

En çok tercih edilen ulaşım araçlardan olan Havaş. neredeyse her havalimanında olduğu gibi Kapadokya Havalimanı'nda da hizmet vermektedir.

Araç Kiralama

Ortalama Ücret: Esnek Fiyat

Çeşitli ilçelere gidecekseniz veya kalabalık şekilde ulaşım sağlayacaksanız çeşitli araç kiralama ofislerinden dilediğiniz aracı kiralayarak ulaşımlarınızı daha rahat şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Nevşehir Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Şehir İçi Ulaşım Fiyatları
Toplu Taşıma Araçları: 2,50 TL
Taksi: 5 TL / Km
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

Sefer sayısının fazla olması ve ekonomik açıdan daha kullanılabilir olması açısından otobüsler sıkça tercih edilmektedir.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

Turistik bir bölge olması nedeni ile taksiler pahalıdır fakat daha rahat olduğu için tercih edilebilir.