Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW)

İstanbul'a Hoşgeldiniz

Ülkemizin en kalabalık ve en gelişmiş kenti olan ve ekonomik başkenti olarak gösterilen İstanbul, Marmara Bölgesi'nde yer alır. İki kıta üzerinde de toprakları olan ve Marmara Boğazı ile ikiye ayrılan şehir, tarih boyunca Dünya'nın başkenti olarak kabul görmüştür.

Tarih öncesi devirlere kadar uzanan mazisi ile onlarca farklı medeniyete başkentlik yapmış bu kentin her köşesi bu medeniyetlerden izler taşımaktadır. Yakın tarihte Roma İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu (Bizans) ve Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde kalmıştır.

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethi ile Osmanlı topraklarına katılmış ve o günden Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna kadar başkent olarak kalmıştır.

Günümüzdeki modern İstanbul, oldukça farklı kültürlere ev sahipliği yapmaktadır. Yıl boyunca milyonlarca turistin akınına uğramaktadır.

15 milyonu aşkın nüfusun bir arada yaşadığı bir kent olarak ulaşım imkanları da oldukça fazladır. Boğazı birbirine bağlayan Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprülerinin yanı sıra Yavuz Sultan Selim köprüsü de iki yakayı 3. kez birbirine bağlamıştır. Ayrıca Marmaray Tüp Geçidi ve Avrasya Tüneli sayesinde bağlantılar artırılmış ve raylı sistem kullanarak diğer yakaya geçmek mümkün olmuştur.

Sabiha Gökçen Havalimanı Tarihçesi

2001 yılında İstanbul’un Pendik ilçesi sınırları içerisinde hizmete açılmış olan Sabiha Gökçen Havaalanı ismini dünyanın ilk kadın savaş pilotu ve aynı zamanda da Türkiye’nin ilk kadın pilotu olan Sabiha Gökçen’den almaktadır. İstanbul Havaalanı’ndan sonra ülkenin en işlek ikinci havaalanı olma özelliğine sahip olan Sabiha Gökçen Havaalanı bu anlamda uluslararası yolcu ve kargo taşımacılığı konusunda oldukça önemli bir yere sahip olan bir havaalanı olma özelliği göstermektedir.

Yıl içerisinde göstermiş olduğu faaliyetler ile milyonlar insan ve kargonun ulaşmasına olanak tanıyan havaalanı oldukça modern şartlara sahip olan ve bu modern şartlar ile hizmet sunmakta olan bir havaalanı olma özelliğine sahiptir. Birçok firma tarafından düzenlenen seferler ile iç hat ve dış hatlar hizmeti sunmakta olan Sabiha Gökçen Havaalanı sivil kategoride değerlendirilmekte olan bir havaalanı olup sahip olduğu pist ile Türkiye’de Airbus A380’in iniş yapabileceği tek pist olma özelliğine sahiptir. Oldukça geniş bir uçuş ağına sahip olan Sabiha Gökçen Havaalanı 2015 yılında toplamda 28.108.738 yolcuya hizmet vermiştir.

Sabiha Gökçen Havalimanı Nerede? İçerisinde Neler Var?

Sabiha Gökçen Havalimanı Nerede?
• Şehir merkezine 44 Km uzaklıkta.
• Şehir merkezine ortalama 55 Dk sürmektedir..
Sabiha Gökçen Havalimanı İçerisinde Neler Var?
 
  • Döviz Bürosu
  • Kafe
  • Duty Free
  • ATM
  • Restoran
  • Büfe

Geniş bir alan üzerine kurulmuş olan Sabiha Gökçen Havalimanı içerisinde 4 katlı bir otopark, 128 odalı bir havalimanı oteli, VIP binası, 400 metrekare alan üzerine kurulmuş bir konferans salonu, 5000 metrekare alan üzerine kurulmuş olan kafeterya ve restoran bölümü, 4500 metrekare alan üzerine kurulmuş bir de duty-free mağazası yer almaktadır.

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

 
Taksi
220 TL / 55 Dk
 
Toplu Taşıma Araçları
2,50 TL / 1 Saat 40 Dk
 
Havalimanı Servisleri
15 TL / 1 Saat 10 Dk
 
Araç Kiralama
Esnek Fiyat
Taksi

Ortalama Ücret: 220 TL
Ortalama Süre: 55 Dk

İstanbul içerisinde oldukça yoğun olarak kullanılan taksiler sayesinde, şehrin görece içerisinde kalmış olan havalimanından istediğiniz bölgeye ulaşabilmeniz mümkündür.

Toplu Taşıma Araçları
Ortalama Ücret: 2,50 TL
Ortalama Süre: 1 Saat 40 Dk

Havalimanına sefer düzenleyen belediye otobüsleri sayesinde uçuşunuzun ardından bu otobüslerden birine binerek kentin bir çok farklı noktasına gidebilirsiniz.

Havalimanı Servisleri
Ortalama Ücret: 15 TL
Ortalama Süre: 1 Saat 10 Dk

Bir çok semtten havalimanına uçuş saatleri ile senkronize bir şekilde havalimanı servisleri sefer düzenlemektedir. Bu servisler de havalimanından ulaşımınız için kullanabileceğiniz alternatifler arasında bulunmaktadır.

Araç Kiralama
Ortalama Ücret: Esnek Fiyat

İstanbul gibi büyük bir metropolde ulaşımınızı rahat ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız havalimanı bünyesinde hizmet veren firmalardan bir araç kiralamak sizin için oldukça faydalı olabilir.

İstanbul Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Şehir İçi Ulaşım Fiyatları
Toplu Taşıma Araçları: 2,50 TL
Taksi: 5 TL / Km
Metrobüs: 2,50 TL
Metro: 2,50 TL
Popüler Şehir İçi Ulaşım Aracı

15 milyonu aşkın nüfusu ile dünyanın en kalabalık kentlerinden birisi olan İstanbul gibi büyük bir metropolde şehir içi ulaşım için kullanılabilecek fazla sayıda alternatif bulunmaktadır. Bunlar arasında ise sağladığı hızlı, konforlu ve uygun fiyatlı ulaşım ile metro en çok tercih edilendir.

Diğer Şehir İçi Ulaşım Araçları

Metro haricinde otobüsler, minibüsler, taksiler, deniz otobüsleri, metrobüsler ve tramvaylar gibi birçok farklı ulaşım alternatifinden dilediğinizi kullanarak şehir içindeki ulaşımınızı gerçekleştirmeniz de mümkündür.